Зворотній
виклик
Надіслати
повідомлення
Надіслати
запит
Контакти

Вибір стінових матеріалів

19 марта, 2019
314

Залежно від сприйняття навантажень від будівлі стіни можуть бути несучими, самонесучими і ненесучі. Несучі стіни сприймають навантаження від інших частин будівлі (перекриттів, дахів) і разом з власною масою передають їх фундаментів. Самонесучі стіни спираються на фундаменти, але навантаження несуть тільки від власної маси. Ненесучі (навісні) стіни є огорожами, що спираються на кожному поверсі на інші елементи будівлі (каркаса) і сприймають тільки власну масу в межах одного поверху.

 

Стіни цивільних будівель повинні відповідати таким вимогам:

 • бути міцними і стійкими;

 • володіти довговічністю, що відповідає класу будівлі;

 • відповідати ступеню вогнестійкості будівлі;

 • бути енергозберігаючим елементом будівлі;

 • мати опір теплопередачі згідно теплотехнічним нормам, при цьому забезпечувати необхідний температурно-вологісний комфорт в приміщеннях;

 • мати достатні звукоізоляційні властивості;

 • мати конструкцію, що відповідає сучасним методам зведення конструкцій стін.

 

Вибір типу стін повинен бути економічно виправданий виходячи із заданого архітектурно-художнього рішення і відповідати вимогам замовника, при цьому матеріаломісткість (витрата матеріалів) стін повинна бути по можливості мінімальною, так як це багато в чому сприяє зниженню трудовитрат на зведення стін і загальних витрат на будівництво.

 

Оптимальна товщина стіни повинна бути не менше межі, що визначається статичним і теплотехнічним розрахунками. З січня 1997 року вступили в силу Зміни 3 до СНиП 11-3-79 «Будівельна теплотехніка»: необхідний опір теплопередачі для житлових приміщень збільшено вдвічі, а з 2000 року воно було збільшено в 3,45 рази. Якщо слідувати букві закону, то стіни з одинарної цегли повинні зводитися товщиною в 1,5 м, тому доцільно використовувати комбіновані конструкції зовнішніх стін: несуча частина стіни мінімальної товщини плюс ефективний утеплювач і декоративна обробка.

 

По виду матеріалу стіни можуть бути кам'яними, дерев'яними, а також з місцевих матеріалів, комбінованими (типу «сендвіч»). Кам'яні стіни по конструкції і способу зведення підрозділяються на стіни з кладки, монолітні і великопанельні.

 

Кладка - це конструкція, виконана з окремих стінових каменів, шви між якими заповнюються розчину кладки. Для створення міцної монолітної системи ряди кладки робляться з розбіжністю вертикальних швів, тобто з їх перев'язкою. Поширені ланцюгова (дворядна) і багаторядні системи перев'язок. Товщина швів цегляних стін повинна знаходиться в діапазоні 10..12 мм.

 

Для кладки зовнішніх стін використовують як прості розчинні суміші (цементні), так і складні (цементно-вапняні, цементно-глиняні), що відрізняються високою пластичністю, водоудерживающей здатністю і економічністю. Межа міцності при стисненні розчинів зазвичай не перевищує 5..10 МПа після 28 діб природного твердіння.

 

При приготуванні таких розчинів (їх іноді називають «холодними») як заповнювач йде природний, найчастіше кварцовий пісок з максимальною крупністю до 5 мм. Якщо як заповнювач використовується пористий заповнювач (наприклад, спучений перліт, вермикуліт), такі розчини називаються «теплими». Маючи середню щільність, як правило, не більше 1 200 кг / м³ і теплопровідність до 0,27 Вт / м · ° С, вони виключають «містки холоду» в кладці.

 

У сучасному будівництві все більше застосовуються так звані сухі кладочні суміші. Вони поставляються в мішках, найчастіше масою до 25 кг, зачиняються водою на місці виконання робіт та перемішуються за допомогою міксера, мішалки або дриля з насадкою.

 

Оскільки сучасні технології дозволяють виготовляти стінові камені з мінімальним (до 1 мм) відхиленням в геометричних розмірах від стандартних розмірів, то можна вести так звану тонкошовную кладку з використанням кладки клеїв на основі тонкодисперсних сухих сумішей з розміром частинок заповнювача не вище 1..2 мм. В результаті товщина шва кладки складає всього декілька міліметрів, що призводить до значної економії розчину, при цьому практично зникають «містки холоду» в кладці.

 

З чого ж будують сучасні кам'яні малоповерхові будинки? На даний момент часу, в якості стінових каменів використовуються:

 • керамічна цегла ;

 • силікатна цегла ;

 • малі будівельні стінові блоки .

 

Керамічна цегла

Керамічна цегла є «класичним» будівельним матеріалом, відомим людству з третього тисячоліття до н. е. Маючи високу довговічністю, міцністю і морозостійкістю, хорошою теплоізоляцією (особливо - у саману) і прекрасним зовнішнім виглядом (у облицювальної), керамічна цегла є найпоширенішим на даний момент на планеті будівельним каменем.

 

За весь час свого існування, керамічна цегла прийняв настільки багато «образів» і придбав таку кількість додаткових властивостей і характеристик, що просте їх перерахування та короткий опис довелося винести в окрему статтю.

 

Силікатна цегла

Силікатна цегла - відносно «молодий», в порівнянні з іншими, будівельний матеріал: його прототип був створений в 1880 році, а технологія його масового виробництва була розроблена тільки в першій половині XX століття. Однак, на даний момент часу, силікатна цегла вже завоював собі «місце під сонцем», в першу чергу завдяки тому, що при фізичних характиристики, впритул наближаються до характеристик керамічної цегли, він набагато (в окремих випадках - в два рази) дешевше. Крім того, технологія виробництва силікатної цегли дозволяє отримувати більшу кількість колірних відтінків кінцевої продукції, а, в деяких випадках, і точнішу (в порівнянні з керамічним) геометрію будівельного каменю.

Оскільки багато фізичних характеристики силікатної цегли і силікатних блоків, а також методика їх монтажу збігаються, детальна інформація про ці будівельних матеріалах наведена в статті, присвяченій виробам з газосилікату і силікатного бетону.

 

Малі стінові блоки

Блоки є несучим і самонесучим будівельним матеріалом і можуть використовуватися для зведення як несучих стін (в будинках з висотністю не більше трьох поверхів), так і внутрішніх перегородок.

 

Застосування в будівництві малих стінових блоків дозволяє:

 • збільшити корисну площу приміщень за рахунок зменшення товщини стін (несуча здатність кладки з більшості видів блоків на 20% вище, ніж передбачено СНиП «Кам'яні і армокам'яних конструкції. Норми проектування» для кладки з керамічної цегли тієї ж товщини);
 • різко підвищити продуктивність процесу будівництва (швидкість монтажу блоків в 4..5 разів вище, ніж швидкість монтажу цегли для того ж зводиться обсягу);
 • заощадити на зведенні елемента конструкції до 60% розчину. При цьому сумарна маса 1 м ³ кладки зменшиться в 1,5 рази;
 • знизити собівартість загальнобудівельних робіт, в порівнянні з використанням звичайної цегли, на 30..40%.

Таким чином, висока продуктивність будівництва, відсутність необхідності використовувати складні вантажопідйомні механізми і зменшення площі забудови призводять до різкого зниження питомої вартості 1 м² житла.

 

Табл. 1. Основні види малих стінових блоків і їх характеристики

 

Матеріал Середня щільність, кг / м³ Теплопровідність, Вт / м · ° С Звукоізолююча здатність, дБ Розміри, мм маса, кг
Газобетонні блоки 300..800 0,08..0,21 30..40 [500..600] × [100..300] × [288, 300] 11..22
Керамічні блоки 600..1200 0,10..0,30 20..30 [250..500] × [70..240] × [200..300] 10..40
керамзитобетонні блоки 600..1400 0,38..0,50 30..40 390 × [90, 190] × 190 13..26

 

 

 

Розглянемо докладніше наведені в табл. 1 види стінових блоків.

 

Силікатні і газобетонні блоки

 

Ці види блоків на даний момент часу - найбільш використовувані в цивільному будівництві. Блоки «дихають», що сприяє регуляції рівня вологості в приміщенні. Матеріал, з якого виготовляються блоки, не схильний до гниття, негорючий, при цьому має відмінні теплоізоляційні властивості. Будівлі з силікатних і газосилікатних блоків практично вічні і не вимагають спеціального догляду.

Разом з тим, подібні блоки мають порівняно високе водопоглинання, що передбачає їх додатковий захист штукатурними складами або облицювальною цеглою. Подібна практика є нормою при роботі з переважною більшістю видів будівельних блоків.

Більш повні відомості про виробах із силікатного бетону і газосилікату, їх характеристики та особливості роботи з ними, наведені в спеціально написаної статті.

 

Керамзитобетонні блоки

Вихідним матеріалом для таких блоків служить керамзит (спінена й обпалена глина), вода і цемент. Спечена оболонка, що покриває гранулу керамзиту, надає їй високу міцність. Саме тому керамзит, що володіє високою міцністю і легкістю, є основним видом пористого заповнювача для даного виду блоків.

Блоки, через особливості структури, мають більш високі, ніж у звичайного бетону, звуко- і теплоізоляційні характеристики і мають більш високу хімічну стійкість при впливі на них таких агресивних середовищ, як розчини сульфатів, їдких лугів, вуглекислоти і т. Д., а наявність великого фракціонованого заповнювача призводить до значного зниження загальної ваги конструкцій, що зводяться.

Керамзитобетон, в порівнянні з важкими бетонами, володіє високою структурною пористістю, що знижує його фізико-механічні характеристики, такі як міцність, морозостійкість, щільність. Вироби на основі керамзитобетону володіють достатньою крихкістю в порівнянні зі звичайними бетонами, що призводить до звуження спектра застосування таких виробів. Крім того, керамзитобетонні блоки мають відносно високу поверхневу пористість, що призводить до їх підвищеного вологопоглинання.

Вироби з такого бетону використовуються в якості несучих конструкцій в житловому, цивільному та промисловому будівництві.